VS-VSKT41/16
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-VSKT41/16
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 45 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 100 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : ADD-A-PAK (3 + 4)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 850A, 890A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : VSKT41
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 100 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4)